Infolinia: 608 779 912

Kto i dlaczego łysieje najczęściej?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, dotykający mieszkańców całego globu. Co ciekawe, w niektórych częściach świata problem łysienia jest bardziej powszechny, a w innych praktycznie nie istnieje.

Komu wypadają włosy?

Nadmierne wypadanie włosów to uciążliwy problem, który dotyka mieszkańców całego globu. Jednak co ciekawe, w niektórych częściach świata problem łysienia jest znacznie bardziej powszechny, a w innych praktycznie nie istnieje. Badanie przeprowadzone przez kanadyjskich antropologów fizycznych wskazują, że najbardziej łysiejącym narodem są Czesi, natomiast najmniejszy odsetek osób cierpiących na ten problem żyje w Chinach.

Mapa łysienia

Kanadyjscy naukowcy zbadali problem częstotliwości łysienia wśród populacji i stworzyli coś w rodzaju „mapy łysienia”. Zgodnie z wynikami, zaraz za Czechami plasują się kolejno Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy oraz Amerykanie. Polska znalazła się na 8 miejscu, przed Holandią, Rosją i Kanadą. Najmniejszy odsetek łysiejących jest z kolei w Chinach. Meksyk, Japonia, Honkong, Malezja, Tajwan czy Korea Południowa również plasują się nisko w rankingu.

Skala łysienia

Statystyki wskazują, że problem łysienia dotyka częściej mężczyzn o białym kolorze skóry. Skala łysienia również jest inna w zależności od kraju pochodzenia – bardziej zaawansowana jest u Europejczyków, natomiast mniej u mieszkańców Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Dlaczego? Mimo że w większości przypadków utrata włosów spowodowana jest predyspozycjami genetycznymi, to często jest to również efekt problemów zdrowotnych. Bardzo ważną rolę odgrywają czynniki cywilizacyjne, takie jak stres, nieodpowiednia dieta czy niezdrowy tryb życia.

Poszczególne przynależności etnicznie różni nie tylko skala utraty włosów, ale i ich wygląd oraz struktura. Największy odsetek osób łysiejących zamieszkuje państwa zachodnie, cywilizacyjnie wysoko rozwinięte. Chińczycy łysieją rzadziej niż mieszkańcy Europy, jednak posiadają mniejszy zarost i mniejsze owłosienie na całym ciele. Mieszkańcy Azji i Afryki mają grubsze włosy, u Europejczyków jest ich więcej, ale są cieńsze.

Dieta, a kondycja włosów

Na kondycje włosów może mieć wpływ niewłaściwa dieta. Badania dotyczące procesu łysienia u Japończyków dowodzą, że skala łysienia zwiększyła się wraz ze wzrostem popularności fast foodów. W Kraju Kwitnącej Wiśni odsetek mężczyzn cierpiących na nadmierne wypadanie włosów wzrósł w ciągu prawie 20 lat o 200% – jak pokazują dane, w 1987 r. z problem łysienia zmagało się 6,2 mln mężczyzn, w 2004 roku było to już 11,4 mln.

Chińczycy i Japończycy spożywają żywność w większości nieprzetworzoną – świeże ryby, owoce morza, soję i dużo warzyw. Z kolei Anglicy, Polacy lub Amerykanie o wiele częściej spożywają fast foody, czyli żywność pełną konserwantów. Czesi, którzy zajmują w rankingu pierwsze miejsce, również słyną z tłustego jedzenia – w ich kuchni znajdziemy smażony syr, knedliczki z sosem i mięsne gulasze. Eksperci wskazują, że dieta uboga w warzywa i istotne witaminy, oraz duże ilości soli, może przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów i pogłębiać problem nadmiernej utraty włosów.

Zespół policystycznych jajników, a wypadanie włosów

Badacze z Instytutu Endokrynologii w Czechach dostrzegli, że profil hormonalny kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników jest zbliżony do profilu hormonalnego przedwcześnie łysiejących mężczyzn. Dlaczego? Choroba PCOS powiązana jest z wysokim poziomem insuliny i cukru we krwi – wśród osób cierpiących na łysienie również obserwuje się wysoki poziom cukru.


Chcesz zatrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912