Leczenie łysienia – dlaczego włosy wypadają?

Włosy na głowie to atrybut urody i symbol atrakcyjności fizycznej. Dodają pewności siebie, poprawiają samopoczucie i ułatwiają kontakty społeczne. Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się bujną fryzurą przez całe życie. Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się już w okresie dojrzewania, ale najczęściej dotyczy osób w średnim wieku.

Jak rosną włosy?

Cykl życia włosów przebiega niezależnie w każdym mieszku włosowym. Włos rośnie średnio 2-6 lat (anagen). Po tym czasie przechodzi w fazę przejściową (katagen), kiedy już nie rośnie. W fazie spoczynku (telogen) trzon włosa odłącza się od brodawki i wypada. Mieszki włosowe potrzebują kilku miesięcy na regenerację i rozpoczęcie nowego cyklu produkcji włosa.

Kiedy rozpocząć leczenie łysienia?

Fazy wzrastania i wypadania włosów nie są ze sobą zsynchronizowane. Dzięki temu nie tracimy wszystkich włosów w jednym czasie. Jeżeli nic nie zakłóci cyklu, nie ma ryzyka, że wyłysiejemy. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów w wyniku reakcji fizjologicznych. To zupełnie naturalne. Bywa jednak, że straty są większe, nowe włosy nie wyrastają, a fryzura wyraźnie się przerzedza. To znak, że dzieje się coś złego. Kluczowa w tym przypadku jest szybka diagnoza oraz podjęcie właściwego leczenia.

Leczenie łysienia u mężczyzn

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy 85% mężczyzn po 50 roku życia. Proces łysienia może rozpocząć się już w okresie dojrzewania. Do najczęstszych przyczyn łysienia mężczyzn należą uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Nadmierne wypadanie włosów może być również skutkiem długotrwałego stresu, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy złej diety. Łysienie androgenowe jest najczęściej występującym typem łysienia u mężczyzn – dotyczy aż 95% łysiejących.

01

Centralna część głowy bez utraty włosów.

02

Ogólne przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy, szczególnie w okolicy jej czubka oraz strefy nadczołowej.

03

Przesunięcie linii włosów tworzące widoczne zakola.

04

Utrata włosów niemal z całej powierzchni głowy. Niewielkie ilości włosów występują tylko za uszami i w okolicy płata potylicznego.

Możesz nam zaufać!
Rozwiążemy
Twój problem najlepszym dostępnym sposobem.

Umów bezpłatną wizytę

Typy łysienia

Z nadmiernym wypadaniem włosów mamy do czynienia, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy liczbą włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Czasem takie łysienie ma charakter przejściowy. Po właściwej diagnozie i włączonym leczeniu włosy zaczynają znów rosnąć. Niestety istnieje również rodzaj łysienia, którego przyczyną jest obumarcie mieszków włosowych, a skutki są trwałe i nieodwracalne.

ŁYSIENIE ANDROGENOWE

To najczęściej występujący rodzaj łysienia, nazywany również łysieniem typu męskiego, choć dotyka również kobiety. Łysienie androgenowe ma podłoże hormonale i najczęściej uwarunkowane jest genetycznie. Może również pojawić się wskutek nadciśnienia, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca.

Jego bezpośrednią przyczyną jest działanie aktywnej pochodnej testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT). DHT negatywnie oddziałuje na mieszki włosowe. Powoduje ich miniaturyzację i uniemożliwia prawidłowy wzrost włosów. W efekcie włosy stają się cieńsze, krótsze i coraz mniej widoczne, a ostatecznie całkowicie zanikają.

Łysienie androgenowe, w porę zdiagnozowane, można zahamować. W niektórych przypadkach można nawet przywrócić wzrost włosów. W przypadku braku prawidłowej diagnozy i właściwego leczenia zmiany w mieszkach włosowych stają się nieodwracalne. Wówczas jedynym sposobem przywrócenia włosów jest przeszczep.

ŁYSIENIE ANAGENOWE

Schorzenie określane również jako łysienie dystroficzne. W tym przypadku nadmierne wypadanie włosów związane jest z nieprawidłowościami w przebiegu naturalnego cyklu wzrostu włosa.

W wyniku nagłego zahamowania podziałów komórkowych macierzy włosa, włosy stają się cieńsze, kruche, łamliwe i wypadają. Prowadzi to zwykle do znacznej utraty włosów, w krótkim czasie. Obecnie najczęstszą przyczyną łysienia anagenowego jest radio- i chemioterapia.

ŁYSIENIE TELOGENOWE

O łysieniu telogenowym mówimy wówczas, gdy zbyt duża liczba włosów jednocześnie przechodzi w fazę spoczynku. Włosy przestają rosnąć, nadmiernie wypadają, co skutkuje ogólnym ich przerzedzeniem. W tej postaci choroby nie dochodzi do obumarcia mieszków włosowych i całkowitego wyłysienia. Problem ma charakter przejściowy.

Przyczyną tego rodzaju łysienia jest najczęściej stres, zmiany hormonalne, ciąża, niektóre leki, ciężkie infekcje przebiegające z wysoką gorączką, nieprawidłowe odżywianie, zabiegi chirurgiczne. Po ustaleniu i wyeliminowaniu przyczyny łysienia telogenowego zwykle dochodzi do regeneracji mieszków włosowych i odrostu włosów.

ŁYSIENIE PLACKOWATE

Nazwa tego typu choroby odzwierciedla jej objawy. Łysienie plackowate charakteryzują bowiem okrągłe ogniska pozbawione włosów. Mają one regularny kształt, a skóra w ich obrębie pozostaje niezmieniona chorobowo. Ogniska łysienia zwykle zlokalizowane są w okolicy potylicznej i czołowo-ciemieniowej.

Ten typ łysienia może dotknąć osóby w każdym wieku, jednak najczęściej są to osoby młode. Powszechnie uważa się, że główną przyczyną łysienia plackowatego są zaburzenia autoimmunologiczne. Organizm wytwarza przeciwciała, które atakują komórki mieszków włosowych, w których powstaje stan zapalny.

Następstwem działania przeciwciał jest dystrofia z szybką utratą włosów lub ich przejście w fazę telogenu. Choroba może mieć charakter przejściowy, trwały lub nawracający.

Leczenie łysienia u kobiet

Już co 3. kobieta boryka się z problemem łysienia lub przerzedzeniem włosów. Zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety w różnych okresach życia, niemal zawsze przekładają się na kondycję i wygląd włosów. Nadmiar męskich hormonów płciowych (androgenów) sprawia, że u kobiet również pojawia się łysienie typu męskiego. U kobiet proces utraty włosów przebiega nieco inaczej niż u mężczyzn i nie prowadzi do całkowitej utraty włosów.

01

Centralna część głowy bez utraty włosów.

02

Nieregularnie poszerzający się przedziałek, przy normalnie wyglądających włosach.

03

Włosy coraz cieńsze i bardziej widoczny przedziałek.

04

Rozległe przerzedzanie włosów na szczycie głowy.

Umów się na bezpłatną wizytę