Leczenie łysienia – dlaczego włosy wypadają?
Włosy na głowie to atrybut urody i symbol atrakcyjności fizycznej. Dodają pewności siebie, poprawiają samopoczucie i ułatwiają kontakty społeczne. Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się bujną fryzurą przez całe życie. Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się już w okresie dojrzewania, ale najczęściej dotyczy osób w średnim wieku.
Jak rosną włosy?
Cykl życia włosów przebiega niezależnie w każdym mieszku włosowym. Włos rośnie średnio 2-6 lat (anagen). Po tym czasie przechodzi w fazę przejściową (katagen), kiedy już nie rośnie. W fazie spoczynku (telogen) trzon włosa odłącza się od brodawki i wypada. Mieszki włosowe potrzebują kilku miesięcy na regenerację i rozpoczęcie nowego cyklu produkcji włosa.
Kiedy rozpocząć leczenie łysienia?
Fazy wzrastania i wypadania włosów nie są ze sobą zsynchronizowane. Dzięki temu nie tracimy wszystkich włosów w jednym czasie. Jeżeli nic nie zakłóci cyklu, nie ma ryzyka, że wyłysiejemy. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów w wyniku reakcji fizjologicznych. To zupełnie naturalne. Bywa jednak, że straty są większe, nowe włosy nie wyrastają, a fryzura wyraźnie się przerzedza. To znak, że dzieje się coś złego. Kluczowa w tym przypadku jest szybka diagnoza oraz podjęcie właściwego leczenia.
Leczenie łysienia u mężczyzn
Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy 85% mężczyzn po 50 roku życia. Proces łysienia może rozpocząć się już w okresie dojrzewania. Do najczęstszych przyczyn łysienia mężczyzn należą uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Nadmierne wypadanie włosów może być również skutkiem długotrwałego stresu, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy złej diety. Łysienie androgenowe jest najczęściej występującym typem łysienia u mężczyzn – dotyczy aż 95% łysiejących.
Centralna część głowy bez utraty włosów.
Ogólne przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy, szczególnie w okolicy jej czubka oraz strefy nadczołowej.
Przesunięcie linii włosów tworzące widoczne zakola.
Utrata włosów niemal z całej powierzchni głowy. Niewielkie ilości włosów występują tylko za uszami i w okolicy płata potylicznego.
Marzysz o gęstych włosach?
Możesz nam zaufać!
Rozwiążemy
Twój problem najlepszym dostępnym sposobem.
Typy łysienia
Z nadmiernym wypadaniem włosów mamy do czynienia, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy liczbą włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Czasem takie łysienie ma charakter przejściowy. Po właściwej diagnozie i włączonym leczeniu włosy zaczynają znów rosnąć. Niestety istnieje również rodzaj łysienia, którego przyczyną jest obumarcie mieszków włosowych, a skutki są trwałe i nieodwracalne.
Leczenie łysienia u kobiet
Już co 3. kobieta boryka się z problemem łysienia lub przerzedzeniem włosów. Zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety w różnych okresach życia, niemal zawsze przekładają się na kondycję i wygląd włosów. Nadmiar męskich hormonów płciowych (androgenów) sprawia, że u kobiet również pojawia się łysienie typu męskiego. U kobiet proces utraty włosów przebiega nieco inaczej niż u mężczyzn i nie prowadzi do całkowitej utraty włosów.
Centralna część głowy bez utraty włosów.
Nieregularnie poszerzający się przedziałek, przy normalnie wyglądających włosach.
Włosy coraz cieńsze i bardziej widoczny przedziałek.
Rozległe przerzedzanie włosów na szczycie głowy.
Masz coraz
większe zakola?