Infolinia: 608 779 912

Najlepszy sposób na pozbycie się zakoli

Stajesz przed lustrem, przeczesujesz włosy i… nie poznajesz własnego odbicia. Z dnia na dzień włosów jakby mniej, a dotychczas niewielkie zakola znacząco się pogłębiły.

Dlaczego włosy wypadają?

Może to niewielkie pocieszenie, ale problem łysienia nie dotyczy tylko Ciebie! Około 65% mężczyzn przed 60 rokiem życia boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów. Co więcej, 40% z nich doświadcza tego problemu jeszcze przed 35. urodzinami.  Jakie są przyczyny powstawania tzw. wysokiego czoła, czyli zakoli? Czynników odpowiedzialnych za ich powstawanie jest kilka. Najczęściej, nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane łysieniem androgenowym, nazywane męskim. Ten typ łysienia charakteryzuje się stopniową utratą włosów i zaczyna się od kątów czołowych lub szczytu głowy, ponadto często poprzedzone jest łojotokiem lub łupieżem tłustym.

Nadwrażliwość mieszków

W przypadku łysienia androgenowego winnego należy upatrywać w nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DTH). Jest to związek, który jest pochodną testosteronu i posiada od niego kilkukrotnie silniejsze działanie. Jeżeli więc u mężczyzny występuje genetyczna nadwrażliwość na ten DTH, to w efekcie dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a włosy odrastają cieńsze i słabsze. Efekt? Włosy się przerzedzają i pojawia się łysina. Jednak nie tylko hormony mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. W niektórych przypadkach to efekt wpływu czynników zewnętrznych, wśród których można są m.in.:

  • niezdrowy tryb życia
  • stres
  • źle zbilansowaną dietę
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów
  • anemia
  • zażywanie sterydów (o wpływie sterydów na włosy przeczytasz tutaj: http://www.drturowski.pl/blog/pl/sterydy-a-lysienie)

Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na spowolnienie procesu powiększających się zakoli. Warto jednak mieć świadomość, że metody te nie zahamują całkowicie łysienia i nie wyeliminują problemu. Można natomiast skutecznie wpływać na tempo wypadania włosów. Oferta w tym zakresie jest dość szeroka, począwszy od domowych sposobów, po zabiegi medycyny estetycznej.

Mezoterapia – sprawdzi się szczególnie w początkowym stadium łysienia. Terapia ta polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi preparatami. Zabieg usprawnia krążenie krwi oraz poprawia nawilżenie skóry.

Laseroterapia – wykorzystuje wiązki lasera, które zwiększają metabolizm komórek, poprawiają krążenie skóry głowy oraz odnawiają mieszki włosowe, jednocześnie stymulując je do wzrostu. Innowacyją wykorzystywaną w laseroterapii, jest technologia Capillus – urządzenie wyglądem przypominającym czapkę z daszkiem. Więcej na temat tej metody przeczytasz w artykule: http://www.drturowski.pl/blog/pl/odzyskaj-wlosy-dzieki-czapce

Leki – do których należą m.in. antyandrogeny oraz minoksydyl. Wadą stosowania środków farmakologicznych jest to, że w przypadku ich odstawienia nadmierne wypadanie włosów powróci.

Domowe wcierki i maski – metody zdecydowanie najbardziej dostępne, jednak również najmniej skuteczne. Wymagają systematycznego i sumiennego stosowania, a ich przygotowanie zwykle wymaga naszego wykładu w mieszaniu różnych składników.

Pewna metoda? Tylko przeszczep włosów

Trzeba postawić sprawę jasno –  jeżeli Twoja łysina jest już znacznych rozmiarów, to mezoterapia, laseroterapia czy środki farmakologiczne nie zawsze mogą przynieść oczekiwane  efekty. W takich przypadkach jedyną i trwałą metodą przywrócenia bujnej fryzury jest przeszczep włosów. Wśród dostępnych obecnie na szczególną uwagę zasługuje metoda FUE – najnowocześniejsza i najskuteczniejsza z nich. W przeciwieństwie np. do metody S.T.R.I.P zabiegi wykonywane metodą FUE nie pozostawiają liniowych blizn na głowie, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Dlaczego? Metoda FUE polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych bez potrzeby wycinania kawałka skóry głowy, z którego pobierane są włosy do przeszczepu.

Jak przebiega przeszczep metodą FUE?

Mieszki włosowe pobierane są z miejsca dawczego – tyłu głowy. Następnie wykonuje się setki mikroskopijnych otworów, w które wprowadza się uprzednio przygotowane mieszki. Przeszczepiona zostaje ich cała struktura, wraz z komórkami macierzystymi stymulującymi ich wzrost. Ciekawym i szybszym rozwiązaniem jest zastosowanie w metodzie FUE robota Artas. Jest to urządzenie, które pod nadzorem lekarza przeczesuje skórę głowy milimetr po milimetrze wybierając do przeszczepu najlepsze zespoły mieszków włosowych. Urządzenie robi to z precyzją i szybkością nieosiągalną dla ludzkich rąk. Ponadto maszyna może przygotować również miejsce biorcze wykonując mikro otwory, w które lekarz wkładana pobrane zespoły mieszków włosowych. Efekt? Po 9-12 miesiącach w miejscu niechcianych zakoli zaczynają pojawiać się zdrowe i bujne włosy.

Jeżeli łysienie jest Twoim kompleksem, dotychczasowe metody zawiodły, a włosów nadal ubywa w zastraszającym tempie – warto rozważyć przeszczep włosów.


Pogłębiające się zakola to również Twój problem, dowiedz się jak możemy Ci pomóc.

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912