Infolinia: 608 779 912

Przeszczep włosów – słownik pojęć

Wokół tematu przeszczepu włosów funkcjonuje bardzo wiele pojęć, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Grafty, obszar dawczy, obszar biorczy, FUE, ARTAS, STRIP… Naprawdę można się w tym wszystkim pogubić!

Postanowiliśmy przygotować dla Was krótki słownik najważniejszych pojęć dotyczących przeszczepu włosów w DR TUROWSKI Hair Restoration Clinic.

Grafty

Grafty to po prostu mieszki włosowe, czyli wąskie rurki, z których wyrastają włosy. Co ciekawe nie są one rozmieszczone na głowie pojedynczo, a w skupiskach tworzących tzw. zespoły mieszkowe (ang. folicular units). U młodej osoby, która nie ma problemów z łysieniem, z pojedynczego mieszka włosowego wyrastają średnio 3-4 włosy. Ilość graftów wykorzystana podczas przeszczepu jest różna w zależności od tego, jaki efekt chce uzyskać pacjent i na jak dużym obszarze chce zagęścić włosy. Przykładowo jeśli chodzi o bokobrody, liczba graftów może wynosić od 250 do 300 na każdą stronę.  W przypadku wąsów i tzw. koziej bródki będzie się ona wahać między 400 a 800. Jeśli natomiast pacjent pragnie odtworzyć włosy na głowie, liczba graftów może przekraczać nawet 2 000 mieszków.

Obszar dawczy

Obszar dawczy to obszar na ciele niepodlegający łysieniu, z którego pobiera się grafty do przeszczepu. Najczęściej obszarem dawczym jest tylna część głowy, ale może być nim również dolna cześć podbródka, szyja, plecy, a nawet ręce, nogi czy klatka piersiowa (w przypadku panów bujniej tam owłosionych). Włosy w tych miejscach są odporne na wypadanie i co najważniejsze tę odporność zachowują również po przeszczepieniu. W praktyce oznacza to, że raz przeszczepione włosy już nigdy nie wypadną.

Obszar biorczy

Obszar biorczy to obszar częściowo lub całkowicie pozbawiony owłosienia, w który wszczepia się pobrane wcześniej grafty. Obszarem biorczym może być czubek głowy, skronie, czoło, ale też broda, policzki czy łuki brwiowe.

FUE (Follicular  Unit  Extraction)

FUE (Follicular  Unit  Extraction), czyli tzw. ekstrakcja mieszków włosowych. Jest to zabieg, który polega na nacięciu skóry wokół pojedynczego mieszka włosowego za pomocą sztancy estrakcyjnej, czyli stalowej rurki z zaostrzoną krawędzią i wyciągnięciu go pensetą. Następnie na skórze głowy operator wykonuje kolejne mikronacięcia i w nie wszczepia pobrane wcześniej grafty. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest więc zupełnie bezbolesny. Kolejną zaletą FUE jest brak jakichkolwiek blizn po zabiegu. Dzięki temu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu, a po kilku dniach do normalnej aktywności zawodowej.

FUE Artas

Artas jest robotem służącym do automatycznej transplantacji włosów, opartym na algorytmie ARTAS Artificial Intelligence. Urządzenie to zastępuje operatora we wszystkich tych powtarzalnych czynnościach, które wymagały dokładności i powtarzalności. Jednocześnie jest szybsze i bardziej precyzyjne niż ludzka ręka. ARTAS w przeciwieństwie do człowieka nie męczy się. Metoda zapewnia naturalne i trwałe rezultaty – bez bólu, blizn i uszkodzenia przeszczepianych mieszków włosowych. W pierwszym etapie robot Artas przy pomocy systemu wizyjnego o wysokiej rozdzielczości wybiera najlepsze mieszki włosowe do przeszczepu i wyciąga je ze skóry głowy. W trakcie 1 godziny Artas jest w stanie pobrać nawet 1000 graftów.

Następnie tak samo jak podczas manualnego FUE, ale już dużo szybciej, wykonuje nakłucia w obszarze biorczym. Wcześniej, miejsca wszczepów zostają dokładnie zaprojektowane, tak aby zapewnić optymalne rozmieszczenie pobranych mieszków włosowych i naturalny efekt estetyczny. W ostatnim kroku pobrane mieszki włosowe są automatycznie wszczepiane w obszar biorczy. Praca robota jest cały czas nadzorowana przez operatora, który steruje jego pracą.

STRIP

STRIP, czyli tzw. metoda „paskowa” jest najbardziej inwazyjną spośród wszystkich dostępnych metod transplantacji włosów. Wymaga bowiem wycięcia z potylicy podłużnego fragmentu skóry. Ten jest następnie dzielony na cieńsze paski. Z nich wyodrębnia się fragmenty zawierające pojedyncze mieszki włosowe. Choć metoda STRIP pozwala przeszczepić znaczną ilość włosów, ma też swoje wady. Przede wszystkim po zabiegu z tyłu głowy pozostaje długa, widoczna blizna. W dodatku może się ona goić nawet przez kilka tygodni, powodując dyskomfort i uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Neograft

To małoinwazyjna technika odtwarzania utraconego owłosienia, przeznaczoną zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Wymaga ręcznego usuwania mieszków włosowych, a później wszczepiania ich również ręcznie w pożądane miejsce. Procedura odbywa się jednak przy pomocy specjalnego ręcznego urządzenia, które wspomaga pracę operatora. Daje naturalne efekty, nie pozostawia blizn, a pacjent niemal od razu może powrócić do normalnej aktywności. Opierając się na technologii FUE, umożliwia szybką ekstrakcję mieszków włosowych bezpośrednio ze skóry głowy, bez konieczności wycinania paska skóry. NeoGraft stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy tradycyjnym FUE, a niemal w pełni zautomatyzowanym Artasem.

Trycholog

Trycholog jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszamy się do trychologa jest nadmierne wypadanie włosów. Specjalista ten zajmuje się jednak również takimi schorzeniami, jak łupież, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Możemy, a nawet powinniśmy się do niego zgłosić także w przypadku występowania swędzenia czy podrażnienia skóry głowy. Podstawowym narzędziem diagnostycznym lekarza trychologa jest trichoskopia. Badanie to wykonuje się za pomocą dermoskopu lub videodermoskopu. Za pomocą tych urządzeń trycholog może bardzo dokładnie przyjrzeć się strukturze włosów oraz ocenić skórę głowy.


Borykasz się z problemem wypadających włosów? Czas pomyśleć nad trwałym rozwiązaniem. Zapraszamy na konsultacje do przeszczepu włosów z trychologiem w Katowicach i Warszawie!

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912