Infolinia: 608 779 912

Szkodliwe składniki szamponów

Przy wyborze szamponu zwykle kierujemy się sugerowanym działaniem. Tymczasem wiele z nich może działać niekorzystnie na włosy i skórę głowy. Poznaj szkodliwe składniki szamponów.

Szampony mogą powodować utratę włosów

Przy wyborze szamponu konsumenci zwykle kierują się sugerowanym działaniem: do włosów suchych, do osłabionych, do cienkich, do przetłuszczających się itp. Rzadko sprawdzany jest skład szamponów, ponieważ klienci ufają, że jego składniki są nieszkodliwe. Tymczasem wiele z nich może działać niekorzystnie na skórę głowy oraz na włosy.

Kolejność składników

Na każdym produkcie musi znajdować się jego skład, inaczej mówiąc INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Kolejność składników na opakowaniu zawsze jest ułożona od tego, którego w składzie jest najwięcej, do tego, który został użyty w najmniejszych ilościach. W przypadku wystąpienia dwóch składników w takim samym stężeniu, o pierwszeństwu w składzie decyduje kolejność alfabetyczna.

Szkodliwe składniki

Poniżej znajduje się lista pięciu szkodliwych składników, które są bardzo często stosowane w produkcji szamponów do włosów i mogą być przyczyną wypadania włosów.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate)

Jest drażniącym i uczulającym detergentem, który ma właściwości silnie myjące. Może powodować wypadanie i łamliwość włosów, przesuszenie oraz swędzenie skóry głowy a nawet doprowadzić do łupieżu. SLS znalazł swoje zastosowanie również w chemii gospodarczej.

SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Łagodniejszy od SLS. Jest pochodną ropy naftowej. Zwykle zajmuje wysokie drugie miejsce na liście składników szamponu. Posiada silne właściwości spieniające.

Alkohole

Nie wszystkie alkohole w składzie szamponów mają szkodliwe działanie. Należy wystrzegać się:

  • Alcohol Denat
  • Benzyl Alcohol
  • Isopropyl Alcohol
  • Ethanol Alcohol

Powyższy spis dotyczy tylko szamponów – warto pamiętać, że obecność wymienionych alkoholi w składach np. wcierek do włosów, może mieć zupełnie inne działanie.

Propylene Glycol (Glikol propylenowy)

Stosowany jest w kosmetykach m.in. jako środek zmniejszający lepkość. Ma bardzo szkodliwe działanie dla organizmu – glikol podrażnia skórę, oczy oraz płuca. Stosowany bezpośrednio na skórę podrażnia ją oraz wysusza naskórek. Ponadto zaburza wydzielanie łoju oraz uszkadza powłokę włosa.

PEG (Glikol Polietylenowy) oraz PPG (Glikol Polipropylenowy)

Łączą fazę wodną z olejową. Oddziałują na skórę, która pod ich wpływem staje się bardziej pulchna i słaba – powoduje to przyspieszenie wchłaniania się substancji, zarówno tych dobrych jak i szkodliwych.

Oczywiście istnieje więcej szkodliwych substancji. Zadaniem powyższego spisu jest zbudowanie konsumenckiej świadomości. Warto mieć to na uwadze i zwracać większą uwagę na kupowane produkty – dzięki temu można wyeliminować chociaż część szkodliwych substancji.


Masz problem z łysieniem?

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912