Czy wiesz, że…?
1. Rozwój owłosienia u człowieka rozpoczyna się już w życiu płodowym. W 3 miesiącu życia zarodka pojawiają się zawiązki na łukach brwiowych oraz nad i pod wargami.
2. Podczas badania miejsca zdarzenia kryminalnego włosy są jedne z najczęściej szukanych i analizowanych śladów biologicznych przez ekipy dochodzeniowo-śledcze. Jest to spowodowane tym, gdyż inne próbki biologiczne często nie są dostępne na miejscu przestępstwa.
3. Włosy rosną dziennie około 0,35 mm, co daje około 1 cm miesięcznie.
4. Włosy powstają z komórek naskórka i są martwymi, zrogowaciałymi tworami. Z chwilą całkowitego wykształcenia nie podlegają wpływom fizjologicznym.
5. Wyższy lub niższy poziom niektórych metali we włosach może mieć związek z chorobami. Dla przykładu: u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona stwierdzono niedobór żelaza, a u osób z nadciśnieniem wyższy jest poziom kadmu, a mniejszy żelaza. U dzieci z autyzmem zaobserwowano wielokrotnie wyższy poziom ołowiu, glinu, chromu, molibdenu, wanadu, kadmu, kobaltu oraz niklu we włosach. Mniejszą zawartość miedzi stwierdzono we włosach osób chorych psychicznie, a u osób chorujących na nowotwory podwyższoną zawartość antymonu.
6. Trichotillomania jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się niekontrolowanym, impulsywnym wyrywaniem włosów. Bardzo często czynność wyrywania zajmuje pacjentom kilka godzin w ciągu dnia. Osoby cierpiące na to schorzenie zwykle utrzymują ten fakt w sekrecie. Co ciekawe, całemu procesowi wyrywania często towarzyszą zrytualizowane czynności np. takie jak drapanie owłosionej skóry głowy, zwijanie włosów, przechowywanie oraz ich rozdrabnianie. Ponadto niektórzy pacjenci wkładają wyrwane włosy do ust, a odsetek z nich je połyka (tzw. trichofagia).
7. Analiza włosów pozwala na wykrycie w nich obecności danej substancji nawet po długim czasie (a jest to np. niemożliwe w przypadku analizy krwi lub moczu). Dzięki temu można poznać historię pacjenta, stosowanych leków, nadużywania substancji pobudzających, nieprzestrzegania abstynencji od alkoholu oraz innych środków uzależniających. Analiza pozwala również zidentyfikować przyczynę zatruć.
Więcej ciekawostek o włosach znajdziesz w artykule http://www.drturowski.pl/blog/pl/anatomia-wlosa-w-pigulce.
Martwi Cię kondycja Twoich włosów?
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912