Skutki zdrowotne stresu
Stres jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, doświadcza go we współczesnym świecie. Codziennie mierzymy się z nowymi wyzwaniami i dostosowujemy do oczekiwań innych. Stres towarzyszy nam podczas zwykłych czynności, w szkole, w pracy i w ważnych życiowych wyborach i sytuacjach. Nie nie jest niczym złym, o ile potrafimy sobie z nim radzić i nie wpływa negatywnie na jakość naszego funkcjonowania.
Stres stresowi nierówny
Czym właściwie jest stres i jak może wpływać na nasz organizm? Zagadnienie stresu jest dość złożone i wielowymiarowe. Eksperci definiują różne rodzaje stresu, w zależności od czynników go powodujących i skutków, jakie wywołuje. Należy rozróżnić stres wywołany zwykłą, codzienną sytuacją np. spóźnieniem się na autobus, a długotrwałym chronicznym stanem. Czym innym jest też nagła, silna reakcja emocjonalna organizmu, spowodowana np. śmiercią bliskiej osoby, która może prowadzić do tzw. stresu fizjologicznego. Najprościej rzecz ujmując, stres to zaburzenie relacji między osobą, jej możliwościami, a otoczeniem i jego wymaganiami wobec tej niej. Długotrwałe narażenie na ten stan jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Może się to objawiać m.in.:
- kołataniem serca,
- kłopotami żołądkowymi,
- problemem z koncentracją,
- bezsennością,
- bólem głowy,
- nadmiernym poceniem się,
- drżeniem rąk,
- apatią.
Łysienie spowodowane stresem
Długotrwały stres może również powodować nadmierne wypadanie włosów. Łysienie tego rodzaju ma swoją nazwę medyczną. To łysienie telogenowe. Nazwa pochodzi od fazy spoczynkowej, w której znajdują się włosy. Telogen następuje po dwóch innych fazach: fazie wzrostu (anagen), trwającej 2-3 lata i fazie przejściowej (katagen), która jest krótka i trwa do około 4 tygodni. Wówczas włosy wypadają i zostają zastąpione przez nowe. Normalnie w fazie wzrostu znajduje się około 86% włosów, a w fazie spoczynku ok. 13%. Może się jednak zdarzyć, że stres różnego pochodzenia zakłóci prawidłową fizjologię organizmu, czego efektem będzie zaburzony proces wzrostu włosa. W efekcie zbyt duża ilość włosów przejdzie do fazy spoczynku w tym samym czasie. Stres może również zahamować rozwój mieszka włosowego i spowodować jego przedwczesne przejście w fazę telogenową. Przy tej dolegliwości włosy są przerzedzone, wypadają w dużej ilości podczas codziennej pielęgnacji, stają się łamliwe i matowe. Wzmożone wypadanie włosów, będące efektem działania stresu, może wystąpić nawet po 3-6 miesiącach.
Jak sobie poradzić z łysieniem telogenowym?
Wyeliminowanie czynnika powodującego przewlekły stres lub umiejętne poradzenie sobie z jego wpływem spowoduje, że organizm, zazwyczaj samoistnie, się ustabilizuje, a włosy powrócą do poprzedniego stanu. Czynnikami wspierającymi zredukowanie stresu mogą być m.in.:
- Odpoczynek. Regularny odpoczynek musi obejmować odpowiednią ilość snu. Warto również spróbować medytacji i technik prawidłowego oddychania.
- Aktywność fizyczna. Może to być spacer, joga czy zajęcia fitness. Wystarczy 30 minut dziennie.
- Zdrowa dieta. Ważna jest dieta bogata w składniki regulujące pracę układu nerwowego m.in.: magnez, witaminy z grupy B, witaminę C, E oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Ponadto składniki te minimalizują szkodliwe działanie stresu, pozytywnie wpływają na nastrój, łagodzą objawy bezsenności i depresji.
- Kontakty z ludźmi. W sytuacjach stresowych alienacja i unikanie kontaktów towarzyskich może przyczyniać się do pogorszenia zdrowia psychicznego, a nawet depresji. Dlatego tak ważne są regularne spotkania z osobami, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie.
Stres powoduje łysienie, a łysienie… potęguje stres
Łysienie jest problemem, który występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wzmożone wypadanie włosów jest dla wielu osób sytuacją stresującą, zwłaszcza, gdy przerzedzenie na głowie jest widoczne gołym okiem. Rutynowa pielęgnacja włosów, taka jak mycie czy czesanie, przeradza się w źródło stresu i obawy przed utratą kolejnych włosów. U wielu osób w miarę postępowania łysiny stres przeradza się we frustrację, wstyd, a nawet paraliżujący lęk przed spojrzeniami innych ludzi. Kumulacją tego stanu często bywa alienacja i rezygnowanie ze spotkań towarzyskich, a w skrajnych przypadkach depresja.
Powodem rozwoju problemów na tle psychicznym u osób łysiejących może być przekonanie, że od utraty włosów nie ma ucieczki. Często długotrwałe i bezskuteczne stosowanie ziołowych szamponów „na porost włosów” tylko utwierdza w fakcie, że te nigdy nie odrosną. W konsekwencji osoby dotknięte problemem łysienia poddają się i odpuszczają. Należy jednak pamiętać, że szampony powodujące odrost włosów nie istnieją! To mit. Faktem jest, że proces wypadania włosów można spowolnić, a nawet zatrzymać, stosując odpowiednie leczenie. Aby przyniosło rezultat, należy odwiedzić lekarza.
Jak sobie radzić w przypadku łysiny?
Włosy bezpowrotnie utracone można odzyskać dzięki przeszczepowi włosów. Do takiego zabiegu pobierane są zespoły mieszków włosowych z miejsc dawczych, gdzie wciąż rosną włosy – np. z tyłu głowy lub skroni.
Zabieg przeszczepu można wykonać m.in. metodą FUE manualnie lub przy pomocy… robota. W drugim przypadku maszyna delikatnie pobiera najlepsze zespoły mieszkowe z miejsc dawczych. Następnie wykonuje nacięcia w skórze głowy, w które przeszkolony zespół wprowadza już pobrane włosy. Końcowy efekt zabiegu jest widoczny po ok. 9-12 miesiącach. Dzięki zabiegowi metodą FUE można usunąć połacie łysiny, zagęścić włosy czy zlikwidować zakola.
Masz problem z łysieniem?
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912