Zapoznanie się z poniższą listą zajmie Ci zaledwie 10-15 minut. Po jej przeczytaniu wzbogacisz się o kilka cennych rad dotyczących składników odżywczych, dzięki którym poprawisz wygląd włosów i zahamujesz ich nadmierne wypadanie.
Nadmierne wypadanie – jak poznać?
Przeciętna liczba włosów na głowie, którą posiadamy, wynosi około 100-150 tysięcy. Dziennie możemy stracić od 50 do 100 włosów i to jest zupełnie naturalne zjawisko. Wypadanie włosów wynika z cyklu ich życia, który obejmuje okres od początku wzrostu włosa do samoistnego wypadnięcia i zakończenia fazy spoczynkowej. Ponadto w okresach tzw. przesileń, które występują jesienią i wczesną wiosną, wypadanie może być bardziej wzmożone niż zazwyczaj. I to tez nie wskazuje, by działo się coś złego. Powodem do niepokoju powinna być sytuacja, w której zostawiamy po sobie ślady w postaci włosów w miejscach, których się pojawiamy. Włosy w dużych ilościach na płaszczu, swetrze, w wannie, ręczniku, czy na kanapie powinny nas zaniepokoić i zwiększyć nasz czujność. W takiej sytuacji warto zacząć od analizy jadłospisu i dodać do niego produkty bogate w witaminy i minerały korzystnie wpływające na kondycję włosów.
Ulubione składniki odżywcze…włosów
Cynk
Jest niezbędny do prawidłowego podziału komórek. Wpływa na tworzenie się keratyny, białka, które wchodzi w skład budowy m.in. naszych włosów. Znajdziesz go w pestkach dyni, ziarnach sezamu, kakao, wątrobie cielęcej, białej fasoli, tofu, jajach, owocach morza oraz kaszy gryczanej.
Uwaga! Wchłanianie się cynku uwarunkowane jest wieloma pokarmami, które często goszczą w naszej diecie. Nie zaleca się zażywać cynku razem z nabiałem, produktami z dużą zawartością błonnika oraz fitynianów (rośliny strączkowe, otręby).
Krzem
Zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów oraz wspomaga ich budowę. Bogatym źródłem krzemu jest m.in. razowe pieczywo, otręby, brązowy ryż, rzodkiewka, ogórki, czosnek oraz owoce ze skórką (dlatego warto jadać nieobrane np. jabłka).
Selen
Niski poziom tego pierwiastka wpływa negatywnie na stan włosów, które stają się bardziej łamliwe i są mniej elastyczne. Jedząc m.in. łososia, jaja, kaszę gryczaną, sery i kakao możesz dostarczyć odpowiednią ilość selenu i znacząco wpłynąć na kondycję swoich włosów.
Żelazo
Odpowiedni poziom tego pierwiastka pozwoli wzmocnić słabe, cienkie i łamliwe włosy. W tych produktach znajdziesz go najwięcej: żółtko jaja, czerwone mięso, kakao, suszone morele, brokuły, fasolka szparagowa i kasza gryczana.
Witamina E
Zwiększa ukrwienie i utlenienie skóry, dzięki czemu wpływa na odżywienie mieszków włosowych. Ponadto dzięki witaminie E włosy odzyskują zdrowy blask. Źródłem witaminy E są oleje roślinne, migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika i orzechy laskowe.
Kwas pantotenowy (witamina B5)
Pełni ważną rolę w procesie podziału komórek w mieszku włosowym, ponadto jest niezbędny do prawidłowego wzrostu włosa. Jego niedobór prowadzi do wzmożonego wypadania włosów. Wzbogać dietę w takie produkty, jak: drożdże, rośliny strączkowe, pieczywo razowe, ryby, jaja, sery i awokado, by uzupełnić niedobory tego kwasu.
Magnez
Jego niedobór może doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów oraz do ogólnego pogorszenia się ich kondycji. Bez tego składnika diety włosy stają się kruche i suche. By tego uniknąć sięgnij po kaszę gryczaną, pestki dyni, szpinak, soja czy kakao.
Powyższa lista daje wiele możliwości komponowania pełnowartościowych posiłków, które wpłyną nie tylko na poprawę kondycji Twoich włosów, ale również całego organizmu i samopoczucia. Regularne spożywanie produktów zawierających określone witaminy i minerały powinno pozytywnie wpłynąć na stan Twoich włosów. Efekty nie pojawiają się od razu – potrzeba czasu i cierpliwości. Jeśli jednak problem będzie się pogłębiał i w dłuższej perspektywie nie zauważysz poprawy warto skonsultować problem ze specjalistą. Przyczyn wypadania włosów może być wiele i dobrze je wykluczyć lub podjąć właściwą kurację. Przy modyfikacji diety warto pamiętać również o nawadnianiu organizmu i regularnym piciu wody czy zielonej herbaty. Wyrabianie nowych nawyków żywieniowych powinno iść w parze z ograniczeniem spożycia niezdrowego, przetworzonego jedzenia.
Co ograniczyć?
Jeżeli zależy Ci na zdrowych włosach na pewno warto ograniczyć picie alkoholu i słodkich, gazowanych napojów, których głównym składnikiem jest cukier. Warto zamienić je na domowej roboty wyciskane soki. Ogranicz również jedzenie produktów przetworzonych, które zawierają tłuszcze trans. Należą do nich m.in. gotowe dania do mikrofalówki, chipsy, chrupki, paluszki, pączki, pakowane ciastka, zupki w proszku oraz fast-foody.
Masz więcej pytań?
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912