Twoje włosy są dosłownie wszędzie? Na poduszce, pod prysznicem, w umywalce, a na szczotce zostaje ich więcej niż zazwyczaj? Nadmierne wypadanie włosów może być objawem niedoboru substancji odżywczych, zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej pielęgnacji i higieny skóry głowy, a nawet rozwijającej się choroby. Sprawdź, co możesz zmienić, by włosy przestały wypadać.
Niedobór substancji odżywczych
Stan Twoich włosów ostatnio się pogorszył? Nadmiernie wypadają, są matowe i łamliwe? To może być reakcja na brak określonych substancji odżywczych. Zwróć uwagę na zawartość swojego talerza, bowiem dla zachowania pięknych i gęstych włosów ważna jest zbilansowana dieta. I nie chodzi tutaj o przyrządzanie skomplikowanych dań. To raczej kwestia pełnowartościowych posiłków, które zawierają komplet witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy całego organizmu.
Co warto jeść?
Aby włosy były piękne i mocne potrzebnych w codziennej diecie należy spożywać określone składniki. Na pewno produkty bogate w składniki mineralne takie jak cynk, miedź i krzem. Ich niedobory uzupełnisz jedząc m.in. orzechy, pestki dyni i słonecznika i rośliny strączkowe. Bardzo ważne jest również dostarczanie w diecie pełnowartościowego białka, dlatego nie zapominaj o zjadaniu ryb, chudego mięsa, jaj oraz produktów zbożowych. Na kondycję i wygląd włosów wpływ mają witaminy z grupy B, witamina A,C oraz E. Więcej na temat prawidłowej diety przeczytasz w naszym wpisie: http://www.drturowski.pl/blog/pl/dieta-a-wlosy
Odpowiednia higiena
Właściwa pielęgnacja skóry głowy jest niezwykle ważna w opóźnianiu procesu nadmiernego wypadania włosów! Zapewne nie raz dane było Ci słyszeć, że codzienne mycie włosów powoduje ich częstsze przetłuszczanie. No cóż, tę teorię można włożyć między bajki! Włosy należy myć tak często jak tego wymagają. Nagromadzenie się łoju, bakterii i martwego naskórka sprzyja rozwojowi chorób skóry głowy, a co za tym idzie pogorszeniu kondycji włosów. Pierwszym krokiem do prawidłowej pielęgnacji jest dobór produktów odpowiednich do naszego typu skóry głowy i włosów. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama szamponów, odżywek, masek oraz wcierek dedykowanych różnym typom włosów, także każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie wiesz, jaki produkt jest odpowiedzi dla Twojego typu skóry i włosów warto zasięgnąć porady fryzjera lub specjalisty trychologa.
Misternie upięte fryzury
Upięte włosy, dredy czy ciasno plecione warkoczyki mają ogromny wpływ na stan naszych włosów. Również noszenie mocno spinających gumek, klipsów, a nawet regularne używanie kasku rowerowego może znacząco przerzedzić Twoją fryzurę. Zjawisko nadmiernego wypadania włosów wskutek zbyt mocnego i długotrwałego naciągania i ucisku mieszków włosowych to tzw. łysienie trakcyjne. Na szczęście jest to typ łysienia, na który mamy całkiem realnych wpływ. Wystarczy zmiana nawyków fryzjerskich, unikanie częstego spinania włosów oraz delikatne rozczesywanie. Jak rozpoznać łysienie trakcyjne? Pierwszym niepokojącym objawem powinien być ból, napięcie i zaczerwienienie skóry głowy w miejscu ucisku. Ponadto mogą pojawić się punktowe stany zapalne (ropne guzku) oraz łuszcząca się skóra. Nie można bagatelizować tych objawów, bowiem ich skutkiem może permanentna utrata włosów.
Łysienie androgenowe
Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania i osłabienia kondycji włosów są zaburzenia gospodarki hormonalnej. U mężczyzn łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów. W tym przypadku głównym winowajcą jest nadwrażliwość na DTH, czyli dihydrotestosteron, pochodną testosteronu o działaniu kilkukrotnie silniejszym. Łysienie androgenowego jest głównie uwarunkowane genetycznie. Jeśli więc w Twojej rodzinie panowie nie mieli zbyt bujnej fryzury, a zakola pojawiły się u nich szybko – prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz zmagał się z łysieniem jest duże. Czy sprawa jest przesądzona? Nie do końca. Na rynku istnieją bowiem środki farmakologiczne, które mogą wpłynąć na spowolnienie procesu utraty włosów. Warunek jest jeden: profilaktykę należy rozpocząć nim proces wypadania włosów jest już na tyle zaawansowany, że widoczna jest znaczna łysina. O profilaktyce i możliwych metodach zatrzymania wypadania włosów przeczytasz więcej tutaj: http://www.drturowski.pl/blog/pl/medyczny-ratunek-na-wypadajace-wlosy
Hormony – przyczyna łysienia u kobiet
Wypadanie włosów spowodowane hormonami może wystąpić również u kobiet. Sytuacja jest nieco bardziej zawiła i znacznie trudniej jednoznacznie wskazać, że przyczyną są hormony. Wiele zależy od hormonów tarczycy. Zaburzona praca tego narządu ma ogromny wpływ na stan i kondycję włosów. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność wpływa na ich stan. Jeśli więc zauważysz, że Twoje włosy stały się cienkie, łamliwe i matowe – koniecznie odwiedź endokrynologa i wykonaj badania poziomu hormonów TSH.
Nadmierne wypadanie włosów często dotyczy również młodych mam. W ciąży podwyższony poziom estrogenów pozytywnie wpływa na kondycję włosów, które są utrzymywane w fazie wzrostu. Po porodzie, kiedy hormony wracają do normy, spora część włosów wchodzi w fazę telogenową i wypada w tym samym czasie. Najczęściej jest to stan przejściowy i sytuacja samoistnie wraca do normy. W tym okresie należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych witamin i minerałów, by wspomóc odrost włosów.
Przeszczep włosów
Czasami okazuje się, że jednym rozwiązaniem problemy łysienia okazuje się przeszczep włosów. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsza i w zasadzie jedyna metoda, która pozwala pozbyć się łysiny i spowodować porost włosów w tym miejscu. Zabieg transplantacji włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z miejsc dawczych (np. tył głowy) i wszczepieniu ich w miejsca, w których włosy już nie odrastają. Najskuteczniejszą obecnie metodą przeszczepu włosów jest metoda FUE, która może być realizowana manualnie lub za pomocą innowacyjnego robota Artas. O przeszczepie włosów niejednokrotnie pisaliśmy na naszym blogu, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tym tematem czytając artykuł: http://www.drturowski.pl/blog/pl/robot-artas.
Włosy wypadają Ci na potęgę? Na Twojej głowie widoczne są prześwity? Zapraszamy na konsultację ze specjalistą trychologiem w naszej klinice.
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912