Wypadanie włosów w wieku młodzieńczym
Czy wiedziałeś, że problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy nawet dwudziestolatków? Mimo dostępności szerokiej gamy szamponów i odżywek dedykowanych do określonego typu włosów, wielu mężczyzn zaczyna łysieć nawet przed ukończeniem 20 roku życia. Przyczyny są różne. Od tych, na które mamy niewielki wpływ, po te, które możemy wyeliminować – na przykład zmianą trybu życia.
Hormony
Burza hormonów w wieku dojrzewania jest zmorą wielu nastolatków. Nagle pojawiają się nieestetyczne wypryski, a skóra i włosy zaczynają się przetłuszczać w ekspresowym tempie… Jakby tego było mało hormony mogą również powodować nadmierne wypadanie włosów. Jednym z typów takiego łysienia jest tzw. łysienie androgenowe, którego powodem są męskie hormony płciowe – androgeny. Dzieje się tak wskutek nadwrażliwości na dihydrotestosteron (DHT), czyli aktywną formę testosteronu. DHT jest 5 razy silniejsze od samego testosteronu i odpowiada w organizmie m.in. za regulowanie wzrostu włosów. Dihydrotestosteron jest produkowany zarówno u kobiet jak i mężczyzn, ale tylko u niektórych osób mieszki włosowe wykazują nadwrażliwość na jego wpływ, co ostatecznie kończy się ich kurczeniem i wypadaniem.
Stres
Stres jest często przyczyną wielu zdrowotnych problemów. Może również powodować nadmierne wypadanie włosów, a nawet prowadzić do trichotillomanii – zaburzenia charakteryzującego się przymusowym wyrywaniem włosów. Długotrwały stres może zakłócać prawidłową fizjologię organizmu, czego efektem będzie zaburzony proces wzrostu włosa, a w następstwie – łysienie telogenowe. Jeżeli jesteś narażony na przewlekły stres, postaraj się wyeliminować czynniki stresogenne lub zminimalizować ich wpływ. Może Ci w tym pomóc aktywność fizyczna, czy wyjście z przyjaciółmi do kina.
Złe odżywianie
Jeżeli jesz w pośpiechu, nieregularnie, nadużywasz kawy, produktów przetworzonych, słodyczy i alkoholu nieświadomie wpływasz nie tyko na kondycję układu trawiennego, ale również na włosy. Złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu włosów oraz do ich wzmożonego wypadania. Zbilansowane posiłki zapewniają prawidłowe dostarczanie składników odżywczych do mieszków włosowych. Szczególnie ważne są witaminy A,C,E, z grupy B, cynk, magnez, miedź oraz kwasy tłuszczowe omega. Nie można również zapominać o białku, które jest źródłem aminokwasów – składników niezbędnych do prawidłowej budowy włosów.
Palenie papierosów
Papierosy… któż nie zna ich szkodliwego działania na nasz organizm. Sam dym papierosowy zawiera ponad 4000 toksycznych substancji. Nic więc dziwnego, że palenie przyczynia się m.in. do powstawania nowotworów, niepłodności, zawałów serca i wielu innych chorób. Ponadto uzależnienie od nikotyny odbija się również na wyglądzie zewnętrznym poprzez pogorszenie stanu cery i … osłabienie i wzmożone wypadanie włosów. Nikotyna powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje zmniejszone uwalnianie się tlenu w tkankach. Z tego powodu do włosów trafia niedostateczna ilość substancji odżywczych. Innym negatywnym skutkiem palenia papierosów jest zaburzenie mikrokrążenia skóry, które powoduje obkurczenie naczyń brodawki włosa, a w konsekwencji do uszkodzenia brodawki oraz mieszka włosowego. W efekcie włosy stają się osłabione i zaczynają wypadać.
Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?
Jeżeli cierpisz z powodu nadmiernego wypadania włosów, kluczem do zatrzymania tego procesu jest rozpoznanie i analiza przyczyny problemu. Jeżeli podejrzewasz u siebie łysienie na tle hormonalnym – udaj się do endokrynologa w celu zbadania poziomu stężenia hormonów. Dobór odpowiednich leków nie cofnie procesu łysienia, jednak na pewno go spowolni. W innym przypadku zmiana nawyków żywieniowych, dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów, odpowiednia dawka snu oraz wyeliminowanie czynników stresujących powinny poprawić kondycję Twoich włosów i zatrzymać ich nadmierne wypadanie.
Masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów?
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912