Infolinia: 608 779 912

Mycie głowy i zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosów jest zabiegiem trwale rozwiązującym problem łysienia. Dzięki niemu życie wielu pacjentów z kompleksami spowodowanymi przerzedzoną fryzurą zmieniło się na lepsze! Mimo iż jest to zabieg małoinwazyjny i bezpieczny, skóra głowy, w którą wszczepione zostały grafty potrzebuje czasu, by się zregenerować. W okresie rekonwalescencji niezwykle ważna jest również dbałość o higienę oraz odpowiednia technika mycia głowy. W tym artykule wyjaśnimy, jak takie mycie powinno wyglądać oraz jakich zaleceń po zabiegu należy przestrzegać, by proces gojenia się skóry przebiegał szybko i bez komplikacji.


Mycie głowy po przeszczepie włosów krok po kroku

W pierwszych dniach po zabiegu należy zrezygnować z odżywek, wcierek czy masek. Skóra głowy wymaga szczególnej higieny, dlatego starajmy się ją myć codziennie. Strefę biorczą (miejsce, gdzie zostały zaimplantowane grafty) należy spryskiwać wodą, najlepiej atomizerem. Następnie do miseczki z wodą i szamponem wkładamy załączone do zestawu pacjenta 2 sztuki gaz, które następnie pocieramy, by powstała piana. W kolejnym kroku należy delikatnie umyć strefę biorczą poprzez “dotykanie”, przykładanie gaz do zaimplantowanych graftów. Po umyciu starajmy się dokładnie spłukać szampon poprzez spryskiwanie go wodą z atomizera. Strefę należy osuszyć gazami.

Strefę dawczą, po ściągnięciu opatrunku, najlepiej zdezynfekować octaniseptem, a jeśli pacjent go nie posiada, głowę można także umyć wodą z szamponem. Strefę należy przemyć kilkukrotnie, a następnie ponownie spłukać szampon wodą. Na strefę potyliczną należy nanieść maść dołączoną do zestawu pacjenta, tj. Mupirocyna.

W tym czasie pacjent nie nakłada na głowę już żadnych opatrunków. W 10 dniu po zabiegu podczas mycia pacjent może zacząć wprowadzać ruchy okrężne oraz delikatne masaże skóry głowy, co poprawi ukrwienie.

Pielęgnacja skóry głowy po przeszczepie włosów – o czym jeszcze warto pamiętać?

Skóra po zabiegu jest szczególnie wrażliwa, warto więc unikać miejsc nasłonecznionych, basenów i sauny. By zadbać o włosy po przeszczepie, możemy zaopatrzyć się w odpowiednie nakrycie głowy. Nie ma znaczenia, czy będzie to czapka czy kapelusz, pod warunkiem, że jest to nakrycie luźne i nie ociera się o nowo zaimplantowane grafty. Należy także pamiętać o odpowiedniej pozycji podczas snu. W pierwszych dobach zalecana jest poduszka typu klin, która delikatnie unosi głowę ku górze. Pierwsze dni po przeszczepie to czas intensywnego gojenia, któremu może towarzyszyć uporczywy świąd. Niezwykle ważne jest, aby bezpośrednio po przeszczepie nie drapać skóry głowy. W przeciwnym wypadku rany zamiast stopniowo goić się, zaczną się pogłębiać, a to z kolei może w jakimś stopniu zaprzepaścić efekty zabiegu. Aby zmniejszyć ryzyko zadrapania gojącej się skóry głowy, warto zadbać, aby paznokcie były zawsze czyste i obcięte na krótko.

Jak widać, procedura mycia głowy po przeszczepie włosów nie jest szczególnie skomplikowana. Należy jednak robić to w ściśle określony sposób, by skóra miała szansę dobrze się zagoić, a wszczepione grafty nie uległy uszkodzeniu. Głowę po przeszczepie włosów należy myć bardzo delikatnie, przy użyciu kosmetyków wskazanych przez klinikę oraz zgodnie z otrzymaną w niej instrukcją. Początki zawsze bywają trudne. Od pacjentów po przeszczepie włosów oczekuje się dużej skrupulatności. Ale jak to się mówi, praktyka czyni mistrza, a przy odrobinie samozaparcia wszystkiego można się nauczyć. Poza tym, czego nie robi się dla pięknej i bujnej fryzury!


Masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów?

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912