Krok 1: Konsultacja z lekarzem i zaplanowanie zakresu zabiegu
Przed zabiegiem przejdziesz konsultację lekarską. W jej trakcie lekarz zbierze od Ciebie szczegółowy wywiad medyczny. Na podstawie stopnia wyłysienia oraz Twoich indywidualnych oczekiwań zakwalifikuje Cię do przeszczepu. Następnie zarysuje markerem na Twojej głowie nową linię włosów, ustali liczbę graftów (mieszków włosowych) oraz metodę, którą będą przeszczepiane. Wybierze też oczywiście obszar dawczy, czyli obszar, z którego pobiera się grafty do przeszczepu. Jest to miejsce na ciele niepodlegające łysieniu. Poza najczęściej wybieraną tylną częścią głowy obszarem dawczym może być również dolna część podbródka, szyja, plecy, klatka piersiowa, a nawet ręce czy nogi.
Krok 2: Przygotowanie do zabiegu
Zabieg transplantacji włosów nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Zostaniesz jedynie poproszony o wykonanie kilku niezbędnych badań laboratoryjnych – w tym m.in. morfologii krwi, badania moczu, parametrów krzepnięcia, HBS czy HCV. Na ok. 2 tygodnie przed przeszczepem nie powinieneś też przyjmować aspiryny oraz żadnych leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Do przeszczepu nie musisz golić głowy, jeśli będzie taka konieczność, w klinice zrobią to za Ciebie. Wielu pacjentów decyduje się jednak na stopniowe skracanie włosów, by przyzwyczaić się do nowego wyglądu. Jeśli masz siwe włosy, przed zabiegiem powinieneś poddać je koloryzacji. Dzięki temu będą lepiej widoczne. W dniu zabiegu powinieneś zjeść porządne śniadanie, nie pijąc przy nim kawy ani żadnych innych napojów zawierających kofeinę. Jeśli zażywasz jakieś leki, prawdopodobnie będziesz je mógł przyjąć tak jak zwykle (chyba, że lekarz zadecyduje inaczej). Dobrze też, abyś pomyślał o wygodnym stroju, ponieważ zabieg będzie trwał kilka godzin (z przerwami), a Ty będziesz musiał w tym czasie w miarę możliwości pozostać nieruchomo. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od liczby przeszczepianych graftów, zastosowanej metody i czasu przerw, które będziesz chciał zrobić w trakcie przeszczepu włosów, aby czuć się komfortowo.
Krok 3: Pobranie mieszków włosowych z obszaru biorczego
Zanim lekarz przystąpi do pobierania graftów zostanie Ci podane znieczulenie, dzięki czemu cały zabieg będzie dla Ciebie zupełnie bezbolesny. Ekstrakcja pojedynczych mieszków włosowych z obszaru biorczego, czyli tzw. FUE (Follicular Unit Extraction) odbywa się manualnie albo przy pomocy robota ARTASA pracującego na specjalnych algorytmach. W pierwszym przypadku lekarz nacina skórę wokół pojedynczego mieszka włosowego za pomocą sztancy estrakcyjnej, czyli stalowej rurki z zaostrzoną krawędzią i a następnie wyciąga go ręcznie pensetą. Jak się zapewne domyślasz, jest to dość żmudna i czasochłonna praca. Znacznie szybciej z pobraniem mieszków włosowych radzi sobie robot ARTAS. Jest on w stanie pobrać nawet 1000 graftów w ciągu jednej godziny. Następnie specjalista przystępuje do kolejnego etapu – wytworzenia niewielkich dziurek w skórze głowy – to w nie trafią za chwilę pobrane wcześniej grafty.
Krok 4: Wszczepienie włosów w obszar biorczy
Ostatnim etapem całego zabiegu jest wszczepianie mieszków włosowych w obszar biorczy, czyli innymi słowy ich właściwa implantacja. Chirurg wszczepia grafty ręcznie lub automatycznie przy pomocy wspomnianego robota. ARTAS ma tę przewagę nad ludzką ręką, że działa dużo szybciej, precyzyjniej i przede wszystkim nie męczy się. Jednocześnie zapewnia naturalne i trwałe efekty, nie pozostawia blizn (bo nie wymaga użycia skalpela oraz zakładania szwów) i co równie ważne – nie uszkadza mieszków włosowych. Nowe włosy zaczynają odrastać już w ciągu kilku miesięcy od zabiegu. Warto też zaznaczyć, że choć robot ARTAS zastępuje lekarza w wielu czynnościach, to jednak cały czas pracuje pod jego ścisłą kontrolą.
Krok 5: Rekonwalescencja po zabiegu
Gdy zabieg dobiegnie końca, jeszcze tego samego dnia będziesz mógł wrócić do domu, a następnego – do normalnej aktywności zawodowej i fizycznej, no może za wyjątkiem forsownych ćwiczeń. Przeszczep włosów jest zabiegiem bezpiecznym i małoinwazyjnym, a obszar, w który wszczepione zostały mieszki włosowe bardzo szybko się goi. Oczywiście zanim opuścisz klinikę dostaniesz kilka prostych, pozabiegowych zaleceń, dotyczących przede wszystkim odpowiedniej ochrony i pielęgnacji skóry głowy.
Masz już dość swojego odbicia w lustrze? Chciałbyś odzyskać utracone włosy, a wraz z nimi dawną pewność siebie? Zrób pierwszy krok i umów się na konsultację z trychologiem w Katowicach lub w Warszawie!
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912