Infolinia: 608 779 912

Łysienie androgenowe – przyczyny i objawy

Łysienie androgenowe, nazywane łysieniem typu męskiego, jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. Stanowi aż 95% zdiagnozowanych przypadków nadmiernej utraty włosów.

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. Nazywane łysieniem typu męskiego, stanowi aż 95% zdiagnozowanych przypadków nadmiernej utraty włosów. Najczęściej dotyka mężczyzn – ponad połowa Panów po 50. roku życia boryka się ze znacznym przerzedzeniem włosów.

Łysienie androgenowe spowodowane jest wrażliwością organizmu na DHT (dihydrotestosteron), który jest aktywną pochodną testosteronu. To męski hormon, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U panów objawem łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od skroni, natomiast u kobiet włosy przerzedzają się równomiernie na całej głowie.

Genetyczne przyczyny łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie. Prawdopodobieństwo zachorowań na ten typ łysienia jest większe, jeżeli występowało u krewnych pierwszego i drugiego stopnia. Jeśli pojawiło się u krewnych płci żeńskiej, np. matki, ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta. Dotychczas nie zlokalizowano jednego genu odpowiedzialnego za rozwój łysienia – bierze się pod uwagę zespół genów, których różne kombinacje decydują o wieku zachorowania oraz jego nasileniu. Główną rolę w tym procesie odgrywa 5-alfa-dihydrotestosteron, który powstaje w obrębie działania enzymu 5-alfa-reduktazy. Powoduje on konwersję testosteronu do jego aktywnego metabolitu dihydrotestosteronu, który silnie oddziałuje na mieszki włosowe. Dochodzi do ich miniaturyzacji, czyli obkurczenia, a w konsekwencji prowadzi do ich spłycenia. Włosy stają się cieńsze, krótsze i optycznie jest ich coraz mniej.

Inne przyczyny łysienia androgenowego

Nie tylko geny przyczyniają się do łysienia androgrnowego. Przyjmowanie leków oraz preparatów regulujących poziom hormonów również może przyczynić się do nadmiernej utraty włosów – nie przypadkowo objawy łysienia androgenowego nasilają się u mężczyzn regularnie zażywających suplementy dla sportowców. Kolejnym czynnikiem powodującym łysienie jest palenie tytoniu. Naukowcy nie potrafią jednoznacznie wskazać, dlaczego tak się dzieje, jednak wiadomo, że u palaczy ten typ łysienia występuje częściej i rozwija się szybciej, niż u osób niepalących.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być również stres. Sam w sobie nie wywołuje łysienia, jednak zauważono, że u pacjentów cierpiących na tę przypadłość stres znacząco wpływa na rozwój choroby i zaostrzenie jej objawów.

Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn

Łysienie androgenowe typu męskiego ma specyficzne objawy. Zwykle rozpoczyna się od kątów czołowo-skroniowych w 20-30. roku życia. Dalszy zanik włosów obejmuje szczyt, a w dalszej fazie tył głowy. Owłosienie nie znika natomiast z okolic potylicy – tam włosy rosną w normalnym trybie. Tłumaczy się to największą gęstością receptorów androgenowych zlokalizowanych w okolicy ciemieniowej powyżej skroni i na czubku głowy. Około 60% mężczyzn powyżej 50. roku życia cierpi na ten typ łysienia.

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet nie osiąga takiego nasilenia i jednoznacznej lokalizacji, jak w przypadku mężczyzn. Hormonem, który bierze udział w procesie łysienia jest testosteron. U kobiet powstaje w jajnikach oraz w korze nadnerczy. Przekształca się w żeński hormon płciowy, zwany estradiolem. Nadmierna produkcja tego hormonu bądź niedostateczne przekształcenie testosteronu w estradiol, skutkuje jego podwyższeniem. Oddziałuje on na tkanki przez swój aktywny metabolit DHT, którego powstanie aktywuje enzym 5α-reduktaza. Nadaktywność tego enzymu skutkuje zwiększonym wpływem androgenów na włosy. Efektem jest miniaturyzacja mieszków włosowych, rozregulowanie cyklu włosa i skrócenia fazy jego wzrostu. Poza czynnikami genetycznymi, dużą rolę odgrywają zaburzenia hormonalne. Dlatego problem łysienia androgenowego często pojawia się w okresie menopauzy, gdy w organizmie dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej. Inną przyczyną może być niekorzystny wpływ silnych detergentów zawartych w produktach do pielęgnacji włosów: szamponach, farbach i płynach do stylizacji włosów.


Masz problem z łysieniem?

Napisz: info@drturowski.pl
Zadzwoń: 608 779 912