Infolinia: 608 779 912

Łysienie u kobiet – przyczyny i jak sobie z nim radzić

Łysienie to typowo męski problem? Nic z tych rzeczy! Z tego powodu cierpią również kobiety, które borykają się tzw. łysieniem męskim, czyli androgenowym. Oto przyczyny i metody radzenia sobie z nim.

Schorzenie to dotyczy pań, u których występuje niedobór hormonów żeńskich, lub nadmiar hormonów męskich i dotyka 20-60% kobiet przed ukończeniem 60. r.ż.

Utrata włosów na tle androgenowym u kobiet może przebiegać podobnie jak u mężczyzn. Włosy mogą się przerzedzać równomiernie na całej powierzchni głowy lub od środka, następnie pogłębiać od linii przedziałka na boki. Rzadko natomiast u pań występuje typowa dla łysienia męskiego cofnięta linia czoła in. zakola lub tzw. korona, czyli łysy obszar na czubku głowy. W kobiecym typie łysienia rzadko zdarza się całkowita łysina, utracone włosy odrastają, ale znacznie cieńsze, krótsze, są mniej gęste

Przyczyny łysienia u kobiet

Kluczową kwestią w problemie utraty włosów jest cykl wzrostu. Włosy rosną, jeśli nic nie zakłóca tego procesu, a zahamować go może choroba, stosowane leki, a nawet nasze złe nawyki. Głównym powodem utraty włosów u kobiet, jest podobnie jak u mężczyzn, łysienie androgenowe, na które wpływ mają geny i hormony. Występuje ono najczęściej między 20. a 40. r.ż.. Inne przyczyny to m.in. dojrzały wiek, łysienie plackowate, choroby tarczycy, anemia, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne towarzyszące zespołowi policystycznych jajników, ciąży, menopauzie, a także farmakoterapia np. pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe lub antydepresyjne – mówi doktor Grzegorz Turowski.

Ważna jest również codzienna pielęgnacja włosów, którą stosują kobiety.

– Kobiece włosy muszą znieść naprawdę wiele. Ale regularne zabiegi farbowania, chemia zawarta w kosmetykach, poddawanie wysokim temperaturom podczas modelowania, trwałej ondulacji, ciasne upięcia – to wszystko osłabia, przerzedza i niszczy włosy. Niestety łysienie mogą także spowodować przypadki losowe, na które nie mamy wpływu. Utrata włosów może być bowiem konsekwencją urazu, operacji chirurgicznej oraz stosowania chemio- i radioterapii, które uszkadzają mieszki włosowe – wyjaśnia dr Turowski.

Codziennie człowiek fizjologicznie traci od 45 do 100 włosów, co jest zjawiskiem normalnym i nie powinno wzbudzać niepokoju. Jednak jeżeli zauważasz u siebie wzmożone wypadanie włosów, pogorszenie ich kondycji tj. łamliwość lub szybsze niż dotychczas przetłuszczanie się, i objawy te trwają kilka tygodni, warto udać się do trychologa, który stwierdzi podłoże problemu.

Jak rozwiązać problem utraty włosów?

Na rynku istnieje wiele metod maskowania miejsc na głowie, w których nastąpiła utrata włosów. Dostępne są na rynku peruki oraz doczepki, które pomogą zamaskować problem, jednak są to rozwiązania tymczasowe. Również farmakoterapia oraz mezoterapia bywają skuteczne, jednak nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Jedynym trwałym rozwiązaniem jest chirurgiczny zabieg przeszczepu włosów, dlatego jeżeli zależy nam na dożywotnim efekcie, warto rozważyć przeszczep włosów.

Zabieg renowacji włosów z użyciem robota to nie tylko najnowsza ale najbardziej zaawansowana technologia w dziedzinie transplantacji włosów. Największymi atutami są tu precyzja, szybkość oraz mała inwazyjność. Użycie robota pozwala na nie tylko na wyeliminowanie problemu nieestetycznych, podłużnych blizn z tyłu głowy ale przede wszystkim minimalny ból i skrócony czas rekonwalescencji. Zabiegi wykonywanie przy użyciu tradycyjnych metod są bardzo bolesne i zostawiają nie tylko wielkie blizny z tylu głowy ale długie gojenie i spuchniecie. Robot dzięki swojej precyzji i szybkości zmniejsza t negatywne efekty do minimum – potwierdza specjalista.

Zabieg przeszczepu włosów

Robot ARTAS skanuje głowę pacjentki a następnie wysyła wizualizację do komputera, gdzie powstaje model 3D skalpu pacjentki.

Ostatecznie to robot pod kontrolą lekarza samodzielnie pobiera z głowy tysiące włosów, a następnie za pomocą mikronakłuć przygotowuje obszary do końcowych wszczepień. W ostatniej fazie grupy mieszkowe są wszczepiane w skórę głowy – wyjaśnia dr Turowski.

Robot potrafi wyselekcjonować najlepszej jakości zespoły mieszków włosowych, które są pobierane z miejsca dawczego, tj. z tyłu głowy. W miejsce pobierania oraz przeszczepu mieszków włosowych wstrzykiwane jest osocze bogatopłytkowe (otrzymane z krwi pacjentki), dzięki któremu regeneracja tkanek oraz wzrost mieszków włosowych zostają usprawnione. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjentka może wrócić do wykonywania codziennych czynności po 2-3 dniach od zabiegu. Przeszczepione włosy odrastają po 4-6 miesiącach, końcowy efekt będzie widoczny po 9-12 miesiącach. Efekt jest trwały, włosy wyglądają naturalnie, można je podcinać, modelować oraz farbować. Koszt transplantacji metodą ARTAS zależy od ilości przeszczepianych włosów. Ceny zaczynają się od 20 tysięcy złotych. Wyceny dokonuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz zbadaniu skali problemu.


Masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów?

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912