Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być zła dieta
Problemy z włosami i skórą głowy często wynikają z błędów żywieniowych. Włosy do prawidłowego wzrostu potrzebują bowiem odpowiedniej ilości cynku, selenu i żelaza. Równie istotne są witaminy z grupy B, przede wszystkim witaminy B2, B3, B5 oraz B7, czyli znana wszystkim biotyna. Jej niedobór może bardzo niekorzystnie wpłynąć na kondycję włosów. Tak samo jak niedobór witaminy B9, czyli popularnego kwasu foliowego. Ułatwia on bowiem podziały komórkowe, dzięki czemu stymuluje włosy do prawidłowego wzrostu. Jeśli przyczyną wypadania włosów są niedobory pokarmowe, to w takim przypadku jedyną skuteczną terapią jest uzupełnienie brakujących składników odżywczych poprzez zbilansowaną dietę. Jednak, aby problem nie powracał, nawyki żywieniowe trzeba zmienić na stałe. Warto dodać, że niedobory żywieniowe najczęściej odpowiadają za tzw. łysienie telogenowe.
Łysienie telogenowe – co to za rodzaj łysienia?
Musisz wiedzieć, że cykl życiowy włosa składa się z trzech faz. Fazy, w której włos rośnie (anagen), fazy przejściowej, w której rosnąć przestaje (katagen) oraz fazy spoczynku (telogen), w której włos odłącza się od brodawki i w końcu wypada. Oczywiście każdy włos na naszej głowie znajduje się w trochę innej fazie rozwoju. Ostatnia z faz, choć niezbędna, nie może trwać zbyt długo. Jeśli tak się stanie, włosy zaczną się przerzedzać, bo będzie ich wypadać zbyt dużo.
A może to przez błędy w pielęgnacji?
Mówiąc o przyczynach nadmiernego wypadania włosów, nie możemy zapominać również o niewłaściwej pielęgnacji. Nasze włosy nie znoszą wysokich temperatur. Dlatego, gdy je umyjemy, pozwólmy im wyschnąć samodzielnie i najlepiej nie używajmy suszarki. Starajmy się ich również za często nie prostować i nie nawijać na wałki. Nie spinajmy włosów w ciasne warkocze, kucyki czy koki. W ten sposób łatwo możemy je osłabić, co sprawi, że zaczną bardziej wypadać.
Wypadanie włosów może być efektem zażywania niektórych leków
Mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na działanie niektórych leków. Zawarte w nich substancje mogą znacznie osłabić ich kondycję i spowodować, że zaczną wypadać. Oczywiście stopień utraty włosów będzie zależał od rodzaju substancji występującej w leku oraz od indywidualnej wrażliwości pacjenta. W przebiegu łysienia polekowego dochodzi najczęściej do wydłużenia fazy telogenowej. Jakie leki powodują wypadanie włosów? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Najbardziej destrukcyjnie na włosy działają oczywiście chemioterapeutyki, czyli leki stosowane u pacjentów onkologicznych. Hamują one podziały komórek macierzy włosa, przez co dochodzi do ich znacznej utraty. Zarówno chemio- jak i radioterapia jest obecnie najczęstszą przyczyną tzw. łysienia anagenowego. Wiąże się ono z zatrzymaniem fazy anagenu, czyli tej fazy, w której wzrost włosa jest najintensywniejszy. Równie niekorzystny wpływ na kondycję włosów mają niektóre leki przeciwzakrzepowe, reumatologiczne, retinoidy, niektóre leki kardiologiczne i psychiatryczne, a także doustne środki antykoncepcyjne (leki hormonalne). Na szczęście łysienie polekowe ma najczęściej charakter przejściowy i włosy odrastają po kilku tygodniach lub miesiącach od odstawienia leku.
Wypadanie włosów po ciąży
Problem nadmiernego wypadania włosów często dotyczy świeżo upieczonych mam oraz kobiet karmiących piersią. Po ciąży spada bowiem poziom estrogenów, które utrzymują włosy w dobrej kondycji. Dzieje się tak również u kobiet, które odstawiły antykoncepcję hormonalną. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek (zawierających w swoim składzie estrogen) wiele z nich zauważa u siebie znaczne osłabienie włosów. Kolejną przyczyną może być nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ich za wysokie stężenie może świadczyć o zaburzonej pracy jajników. Dlatego problem powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany. Łysienie spowodowane nadmiarem androgenów nazywamy łysieniem androgenowym. Zaburzyć gospodarkę hormonalną i spowodować utratę włosów może również permanentny stres. Dlatego jeśli chcemy cieszyć bujną czupryną, starajmy się go ograniczać, na tyle, na ile jest to możliwe.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Oczywiście nie możemy zapominać, że androgeny odpowiadają również za wypadanie włosów u mężczyzn. Najczęstszym typem łysienia męskiego jest właśnie wspomniane wyżej łysienie androgenowe. Pojawia się ono na skutek działania testosteronu na mieszki włosowe, czyli hormonu zaliczanego do androgenów. Testosteron, a właściwie będący jego pochodną dihydrotestosteron skraca fazę wzrostu włosa, jednocześnie przyspieszając proces jego starzenia się. Łysienie androgenowe ma u mężczyzn najczęściej podłoże genetyczne.
Włosy nie znoszą metali ciężkich
Metale ciężkie są obecnie niemal we wszystkim, co nas otacza i pewnie nigdy nie będziemy w stanie wyeliminować ich całkowicie z naszego życia. Tymczasem kontakt z nimi nie ma pozytywnego wpływu na nasz organizm. Zatrucie ołowiem, arsenem czy rtęcią może poważnie uszkodzić nerki, układ krwionośny oraz nerwowy. Może być ono również przyczyną łysienia telogenowego.
Wypadanie włosów a choroby tarczycy
Nadmierne wypadanie włosów może występować przy chorobach tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu tarczycowego będzie osłabiała kondycję włosów. Musimy pamiętać, że hormony wytwarzane przez tarczycę mają wpływ na funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu. Odpowiadają za zachodzący w nich metabolizm. Oczywiście trzeba w to włączyć również metabolizm komórek budujących włosy oraz takie procesy jak wzrost i regeneracja. Włosy osoby z niedoczynnością tarczycy szybciej się łamią, są szorstkie i matowe. Natomiast przy nadczynności tarczycy, z uwagi na wzmożony metabolizm, szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy, co skutkuje ich starzeniem się i wypadaniem. Nadmierna utrata włosów może być także objawem choroby autoimmunologicznej, np. tocznia rumieniowatego, cukrzycy czy Hashimoto. U osób cierpiących na te schorzenia częściej stwierdza się tzw. łysienie plackowate, którego charakterystycznym objawem jest obecność okrągłych ognisk pozbawionych owłosienia.
Gdy żelaza brak …
Wzmożone wypadanie włosów może być również jednym z objawów anemii. Choroba ta polega na zbyt małej liczbie erytrocytów we krwi. Anemia powoduje niedostateczne dotlenienie i ukrwienie organizmu. Osoby nią dotknięte są blade, skarżą się na bóle głowy, zmęczenie, senność, mniejszą tolerancję na wysiłek i obniżenie nastroju. O anemii świadczyć może również wypadanie włosów i łamliwość paznokci.
Jeśli podczas codziennej pielęgnacji włosów zauważymy, że wypada ich coraz więcej warto skonsultować problem z trychologiem. Być może to chwilowy efekt przemęczenia i stresu lub braku konkretnych substancji odżywczych w diecie. Ale wypadanie włosów może również sygnalizować poważniejsze schorzenie lub, co gorsza, być pierwszym objawem łysienia. Zignorowanie problemu tylko pogorszy sprawę, a łysienie będzie postępowało. Specjalista od włosów dysponuje wiedzą i specjalistycznymi metodami, które właściwie dobrane pozwolą pozbyć się problemu i cieszyć się piękną fryzurą.
Borykasz się z problemem wypadających włosów? Czas pomyśleć nad trwałym rozwiązaniem. Zapraszamy na konsultacje z trychologiem w Katowicach i Warszawie!
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912